Wróżbiarze – Libba Bray #1

 Wrozbiarze-bn36328

Tyt. oryginału: The Diviners
Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2012
Str.: 604

Ulubiony bohater: Will

Cytat: Nieustanna czujność jest ceną wolności.

 Lubimy Czytać I Goodreads

                Po to pierwsze dzieło Libby Bray sięgnęłam zachęcona recenzjami na zagranicznym Booktube (który ostatnio jest moim drugim domem). Początkowo myślałam, że to literatura faktu, ale kiedy poleciła go Katytastic, fanka fantasy, postanowiłam zagłębić się bardziej w opis fabuły, a potem sięgnęłam po książkę. Nie bez znaczenia był też wygląd okładki, chociaż ten polski nijak się ma do oryginału. Kogo nie zachęca tajemnicze oko i symbole na granatowym tle świateł miasta? Książka aż prosi się, aby ją podnieść. I dobrze, bo zasługuje na cztery (G) czy siedem (L) gwiazdek.

                Główną jej bohaterką jest osiemnastoletnia Evie O’Neill, która opuszcza miasteczko Zenith aby zamieszkać u swojego wuja w Nowym Jorku. I chociaż została wysłana tam za karę, Evie widzi to zupełnie inaczej. W latach dwudziestych ubiegłego wieku, w czasach prohibicji i złotej młodzieży pobyt w wielkim mieście to spectrum nowych okazji nowoczesnej zabawy. Za taką właśnie chce uchodzić Evie – nowoczesną. Ale chce też uciec z małego miasteczka, gdzie niezwykle ciężko cokolwiek ukryć – a już na pewno Dar.

W Nowym Jorku Evie zamieszkuje z wujem Willem, właścicielem upadającego Muzeum Niesamowitości. Ma nadzieję, że jej noce wypełniać będzie dobra zabawa, a dnie spanie do południa i planowanie kolejnych wyjść. Na drodze do spełnienia marzeń staje jednak seria dziwnych, okultystycznych zabójstw, które angażują jej wuja – a Evie po prostu nie może oprzeć się pokusie i postanawia włączyć się w sprawę. Jeszcze nie wie, jak dużą rolę w niej odegra.

Chociaż z początku wydaje się, że to z nią będziemy przechodzić przez całą książkę, to na scenę wkraczają inne postaci – przyjmujący nielegalne zakłady Memphis, początkująca tancerka rewiowa Theta czy żyjący z okradania innych Sam Lloyd. Każdy z nich jest inny, każdy z nich jest wyjątkowy i za każdym ciągną się wydarzenia z przeszłości, które ukształtowały ich teraźniejszość. To jedna z zalet tej książki – wachlarz postaci, każda z własnym charakterem i ciekawą historią. Nie zabrakło w niej również wątków miłosnych, chociaż ten z główną bohaterką wydawał mi się dosyć łatwy do przewidzenia.

                Pod względem technicznym: na początku bałam się czasu teraźniejszego użytego w pierwszym rozdziale/wstępie. Zdania takie jak W domu palą się wszystkie świece czy Pokojówka potrząsa głową, zdejmując tabliczkę po prostu mnie przerażają i w żaden sposób nie pomagają wyobrazić sobie, tego co się dzieje, chociaż do tego powinien pewnie służyć czas teraźniejszy. Na szczęście później pojawia się narrator trzeci osobowy w czasie przeszłym i wszystko wraca do normy. Ponad to, rozdziały składają się z kilku mniejszych podrozdziałów, przeważnie stosowanych do zmiany osoby z punktu widzenia której obserwujemy wydarzenia, a to zdecydowanie zaleta w jakiejkolwiek książce – łatwiej wtedy przerwać i nie martwić się, że jesteśmy w połowie jakiegoś wydarzenia.

                Wróżbiarze mają otwarte zakończenie, co lekko mnie zaniepokoiło, ponieważ nigdzie nie widziałam drugiej części, ani nawet wzmianki o tym, że ma pojawić się kontynuacja. Na szczęście Goodreads twierdzi, że pojawi się w tym roku. I chociaż, jak już wspominałam na początku, nie dałam jej maksymalnej oceny, to zdecydowanie będę chciała poznać dalsze losy bohaterów.

Reklamy

One thought on “Wróżbiarze – Libba Bray #1

  1. Książkę kupiłam jakiś czas temu za powalającą kwotę 4zł i od tej pory kurzy się na półce (jakoś się ciągle zabrać za nią nie mogę, choć Booktuby zachwalają). Skoro nie jest tragicznie, to niewykluczone, że niebawem po nią sięgnę. Co do drugiego tomu – datę premiery przesuwano już kilkukrotnie (typowe u Bray), ale ostatecznie chyba premiera ma być w tym roku, bo widziałam ARCi w kilku haulach u większych Booktuberów ;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s